Miejsce śmierci nie ma większego znaczenia pod kątem bólu po stracie bliskiej osoby. Śmierć w domu, zgon w szpitalu, hospicjum czy ośrodku opiekuńczo-leczniczym są tak samo bolesne dla rodziny i przyjaciół. Należy jednak pamiętać, że miejsce zgonu wpływa na zakres procedur, z którymi muszą zmierzyć się bliscy. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, z czym wiąże się śmierć w domu – co robić w tej trudnej sytuacji i o czym pamiętać.

Śmierć w domu – co robić?
Choć odejście bliskiej osoby to trudny moment, w którym ciężko skupić się na czymkolwiek poza żałobą, najbliższe osoby z otoczenia zmarłego muszą być przygotowane na dopełnienie kilku procedur i formalności. Co w praktyce oznacza śmierć w domu? Jak postępować bezpośrednio po nastąpieniu zgonu? Przygotowaliśmy krótką instrukcję.
- Pierwsza czynność, o którą trzeba zadbać, to wezwanie lekarza w celu stwierdzenia zgonu. Jeśli śmierć nastąpiła w ciągu dnia, będzie to lekarz z przychodni, pogotowia ratunkowego lub domowego hospicjum. W przypadku zgonu w nocy (lub w dzień wolny od pracy) konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.
- Po przybyciu na miejsce lekarz stwierdza zgon, a następnie wystawia kartę zgonu. Dokument jest niezbędny do dalszych procedur.
- Po wizycie lekarza należy powiadomić zakład pogrzebowy i zorganizować przewóz zmarłego do chłodni. Dom Pogrzebowy Jelonki świadczy usługi transportu zmarłych całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, więc mogą Państwo liczyć na naszą pomoc niezależnie od pory.
- Kolejny krok to wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego w celu wyrobienia skróconego odpisu aktu zgonu. Należy udać się do urzędu właściwego ze względu na miejsce śmierci. Bardzo ważne jest, by zabrać ze sobą dowód osobisty zmarłego i wystawioną wcześniej kartę zgonu.
Śmierć w domu a organizacja pogrzebu
Gdy ktoś umrze w domu lub placówce medycznej, nie jest łatwo myśleć o ostatnim pożegnaniu. Najbliższe osoby z otoczenia zmarłego muszą jednak zająć się organizacją pogrzebu. Biorąc pod uwagę, jak trudny, a często wręcz traumatyczny, jest to czas, warto wybrać zakład pogrzebowy cieszący się dobrą renomą – tak by uzyskać profesjonalne wsparcie i uniknąć problemów.
Po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z uzyskaniem niezbędnych dokumentów przychodzi czas na ustalenie szczegółów pochówku z zakładem pogrzebowym. Podczas wizyty w zakładzie należy mieć przy sobie:
- skrócony odpis aktu zgonu,
- dowód osobisty osoby zmarłej,
- dowód osobisty osoby odpowiedzialnej za kontakt z zakładem pogrzebowym.
W trakcie spotkania należy omówić takie kwestie jak sposób pochówku (kremacja/tradycyjny pochówek), wybór trumny/urny, kwiatów, ewentualnej opracy muzycznej.
Jeśli chcą Państwo otrzymać rekompensatę za koszty pochówku zmarłego, mogą Państwo ubiegać się o uzyskanie zasiłku pogrzebowego.
Kompleksowa organizacja pogrzebu i pomoc w formalnościach
Zarówno zgon w placówce medycznej, jak i śmierć w domu oznacza procedury, formalności oraz konieczność organizacji pogrzebu. Jak nie pogubić się w obowiązkach i przygotować udane ostatnie pożegnanie pomimo żałoby? Zachęcamy do skorzystania z usług Domu Pogrzebowego Jelonki. Naszą specjalizacją jest kompleksowa organizacja pogrzebu, na którą składa się całodobowy transport zmarłych, przygotowanie osoby zmarłej do uroczystości pogrzebowych oraz organizacja ceremonii pogrzebowej.
Oferujemy zróżnicowane modele trumien oraz urn, szeroki wybór kompozycji kwiatowych, zajmujemy się wszystkim aż po oprawę muzyczną. Co więcej, zapewniamy profesjonalne wsparcie w załatwieniu wszelkich formalności, które niesie ze sobą śmierć bliskiej osoby w domu. Wszystko po to, by ułatwić Państwu ten wyjątkowo bolesny czas i zadbać o godne pożegnanie zmarłego. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.