Ceremonie pogrzebowe wymagają przestrzegania pewnych zasad dotyczących zachowania i stroju. Jaki ubiór damski na pogrzebie jest właściwy? Czym powinien charakteryzować się męski strój? To ważne kwestie – nieodpowiedni ubiór może zostać odebrany jako brak szacunku do osoby zmarłej i jej bliskich. Warto więc dobrze przygotować się do ostatniego pożegnania. W artykule wyjaśniamy, jak ubrać się na pogrzebie i o czym należy pamiętać, kompletując strój damski oraz męski.

Stosowny ubiór na pogrzeb – podstawowe zasady

Przygotowania do uroczystości pogrzebowych nie należą do łatwych. W tych pełnych emocji chwilach ciężko skupić się na przyziemnych kwestiach, takich jak ubrania. Mimo to warto poświęcić czas na zaplanowanie odpowiedniego stroju na pogrzeb. To najprostszy sposób, by wyrazić swój szacunek do zmarłego, jego bliskich i zachować się stosownie do okoliczności. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim ubiór na pogrzeb powinien być:

  • elegancki – codzienne ubrania nie są odpowiednie na tę okazję,
  • schludny – utrzymany w czystości i dokładnie wyprasowany,
  • stonowany – nie należy wybierać krzykliwych elementów garderoby.

Co więcej, zarówno męski, jak i damski strój pogrzebowy musi mieć odpowiedni fason. W przypadku tak podniosłej okazji nie wypada wybierać ubrań odsłaniających ramiona czy kolana.

Ubiór damski na pogrzebie – kolorystyka i krój

Jak się ubrać na pogrzeb? Jedną z podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę, jest kolorystyka garderoby. W polskiej tradycji przyjęło się, że strój na pogrzeb powinien mieć ciemne barwy. Najczęstszym wyborem jest czerń, po którą sięgają pogrążeni w żałobie członkowie najbliższej rodziny zmarłego, jak również inni goście. Dopuszczalne są także ubrania w innych ciemnych kolorach: granacie czy graficie. Panie najczęściej sięgają po eleganckie sukienki, spódnice, bluzki i żakiety w tych barwach.

Ważne, by ubiór damski na pogrzebie, zarówno latem, jak i zimą, miał właściwy krój. Strój nie powinien odsłaniać zbyt wiele, np. poprzez głęboki dekolt. Pod spódnicę czy sukienkę należy ubrać rajstopy, a stylizację uzupełnić eleganckim obuwiem: czółenkami czy botkami. Co z ozdobami? Skromna biżuteria, apaszka, kapelusz lub toczek są jak najbardziej dopuszczalne. Nie należy jednak przesadzać z ilością elementów tego typu. Damski strój pogrzebowy zimowy idealnie dopełni długi, ciemny płaszcz, skórzane rękawiczki i szykowny szal.

Męski strój na pogrzeb – eleganckie stylizacje

Panowie również powinni wiedzieć, jak się ubrać na pogrzebie. W przypadku mężczyzn dobór garderoby jest jednak prostszy niż u kobiet. Najlepiej sprawdzi się garnitur w kolorze czarnym, biała koszula z długim rękawem i krawat. Do takiego zestawu pasować będzie wyjściowe obuwie w postaci skórzanych półbutów. Ubiór męski na pogrzebie latem nie powinien mocno różnić się od zimowych stylizacji. W przypadku chłodniejszych miesięcy na garnitur można założyć elegancki płaszcz lub kurtkę w ciemnym kolorze.

Podobnie jak w przypadku kobiet, żałobny strój na pogrzebie nie wyklucza u panów możliwości sięgnięcia po delikatne ozdoby. Dobrym wyborem będzie srebrny lub złoty zegarek.

Jak się ubrać na pogrzeb? Podsumowanie

Dress code dotyczący stroju na pogrzebie jest ważnym elementem zasad savoir vivre. Warto dobrze przemyśleć swój ubiór, aby podczas uroczystości nie czuć się nieswojo ani nikogo nie urazić. Najważniejsze, by stosować kilka podstawowych zasad: strój powinien być elegancki i schludny, a przy tym skromny i stonowany.

Interesuje Państwa kompleksowa organizacja pogrzebu Warszawa? Zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy. Jelonki to zakład pogrzebowy Warszawa, który zapewnia szereg usług, takich jak:

Pomagamy także w kwestiach formalnych.

Zachęcamy do kontaktu – nasz zakład pogrzebowy Bródno chętnie odpowie na wszelkie pytania dotyczące organizacji pogrzebu.