Organizacja pogrzebu wymaga podjęcia wielu ważnych decyzji, a jedną z nich jest wybór trumny. Na co warto zwrócić uwagę? Istnieją różne rodzaje trumien: nowoczesne, tradycyjne, bogato zdobione i proste – pozbawione elementów dekoracyjnych. Istotną kwestią jest także materiał, z jakiego wykonano trumnę. Popularne modele sosnowe, dębowe i olchowe różnią się między sobą pod względem estetyki i wytrzymałości. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jaką trumnę wybrać.

Trumny sosnowe, dębowe i z innych materiałów

Jedną z najważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć podczas wyboru trumny, jest materiał, z jakiego ma być wykonana. Przeglądając oferty zakładów pogrzebowych, można spotkać się m.in. z modelami bukowymi, olchowymi, topolowymi i świerkowymi. Do najpopularniejszych należą jednak trumny dębowe i sosnowe. Czym się charakteryzują?

  • Trumny sosnowe mają piękny kolor i cechują się lekkością. Materiał jest miękki i łatwy w obróbce, co pozwala nadać trumnie ciekawy kształt. Wiele osób decyduje się na modele sosnowe ze względu na przystępną cenę.
  • Trumny wykonane z drewna dębowego są droższe od sosnowych, mają jednak wiele zalet. Do najważniejszych należą wysoka trwałość materiału oraz elegancki wygląd.

Warto obejrzeć różne modele trumien na żywo i samodzielnie ocenić ich walory estetyczne.

Modele trumien – proste i ze zdobieniami

Na ostateczną cenę i wygląd trumny wpływa nie tylko materiał, ale także ewentualne zdobienia. Dekoracyjne uchwyty, wzory oraz symbole religijne nadają drewnianym skrzyniom indywidualnego, podniosłego charakteru. To dobry sposób, by oddać hołd zmarłej osobie. Kiedy warto zdecydować się na dodatkowe elementy? Przede wszystkim należy kierować się wolą osoby zmarłej. Jeśli wyraziła swoje preferencje dotyczące wyglądu trumny, musimy je uszanować. Najczęściej stajemy jednak przed koniecznością samodzielnego podjęcia decyzji – wtedy najlepiej kierować się gustem, upodobaniami i stylem życia osoby zmarłej. Bezpiecznym wyborem jest niewielka ilość zdobień, które dodadzą trumnie elegancji, ale nie będą przytłaczające.

Alternatywą dla ozdobnych skrzyń z wieloma elementami dodatkowymi są najnowsze modele trumien o prostej formie. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie brakuje im klasy. Minimalistyczne modele wykonane z wysokiej jakości drewna prezentują się bardzo elegancko i mają nowoczesny charakter.

Rodzaje trumien – o czym jeszcze warto pamiętać?

Trumny mają różne rodzaje i zastosowania. Oprócz modeli drewnianych przeznaczonych do tradycyjnego pochówku wyróżnia się także:

  • trumny kremacyjne, które poddaje się spaleniu razem ze zwłokami – nie mogą zawierać metalowych elementów ani powłok lakierniczych,
  • trumny transportowe wykonane z metalu – wykorzystywane m.in. podczas międzynarodowego przewozu zwłok.

W każdym przypadku należy upewnić się, że skrzynia ma odpowiednie wymiary. Zazwyczaj wystarcza zamówić standardowy model, zdarza się jednak, że trumna musi być dłuższa lub szersza.

Nasz zakład pogrzebowy Warszawa posiada własną ekspozycję eleganckich trumien dębowych i sosnowych. Oferujemy także urny drewniane, kamienne, kompozytowe i metalowe. W tym trudnym czasie, jakim jest organizacja pogrzebu, służymy Państwu fachowym, w pełni profesjonalnym wsparciem.