Powszechnie praktykowane formy informowania o śmierci bliskiej osoby to nekrolog i klepsydra pogrzebowa. Grafika oraz treść komunikatów powinny być dostosowane do powagi sytuacji i zgodne z wyznaniem oraz ewentualną wolą zmarłego. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest nekrolog, a czym klepsydra pogrzebowa. Podpowiadamy też, jak powinny wyglądać komunikaty i gdzie warto je umieścić.

Klepsydry

Czym jest nekrolog i klepsydra pogrzebowa?

Nekrolog i klepsydra pogrzebowa to pojęcia, które często są stosowane zamiennie. Obie formy komunikatów mają ten sam cel – zawiadomić zainteresowanych o śmierci danej osoby. Różnią się jednak pod względem miejsca, w którym są umieszczane.

Nekrolog jest krótkim komunikatem, w którym zawarte są takie informacje jak imię i nazwisko zmarłej osoby, data śmierci, data i miejsce uroczystości pogrzebowych. W treści mogą znaleźć się również inne, dodatkowe informacje, a także fragment wiersza czy cytat. Zdarza się, że nekrolog przybiera dłuższą formę, np. artykułu opisującego życie i dokonania zmarłej osoby. Gdzie się go publikuje? Nekrolog jest zawiadomieniem podawanym do wiadomości publicznej – najczęściej umieszcza się go w prasie i internecie.

Jeśli chodzi o klepsydry pogrzebowe, mają one bardzo podobną formę do nekrologów. Nie są jednak publikowane w prasie, a wywieszane w miejscach, w których mogą zostać zauważone przez zainteresowane osoby. Klepsydry umieszcza się m.in. na klatkach schodowych, w kościołach i innych obiektach, z którymi był związany zmarły.

Nekrolog i klepsydra pogrzebowa – grafika

Treść nekrologów i klepsydr to jedno, ale duże znaczenie ma także ich oprawa graficzna. Jak powinna wyglądać? Grafika pogrzebowa zazwyczaj ma prostą, elegancką formę i symboliczny charakter. Najczęściej nawiązuje do wyznania osoby zmarłej, np. katolicyzmu. Popularne grafiki na nekrologach i klepsydrach to symbol krzyża, gałązki oliwne i wizerunek gołębicy

Charakterystyczne dla nekrologów i klepsydr są czarne obwódki, które nadają informacji szczególnego charakteru. Bliscy osoby zmarłej czasami decydują się na umieszczenie w komunikacie dodatkowych ozdobników: delikatnych wzorów, ornamentów roślinnych czy np. wizerunku Jezusa Chrystusa. Nekrologi i klepsydry pogrzebowe są najczęściej utrzymane w czerni i bieli, choć niektórzy wykorzystują też inne inne kolory, np. złote elementy.

W przypadku grafik pogrzebowych najistotniejszą kwestią jest zachowanie dobrego smaku. Nekrolog czy klepsydra powinny mieć podniosły charakter, podkreślać powagę sytuacji i wyrażać szacunek do zmarłego. Ważne, by mieć przy tym na uwadze ewentualną wolę osoby zmarłej. Przykładowo, jeśli zmarły nie był wierzący i chciał, by zorganizowano mu świecki pogrzeb, nie należy umieszczać w komunikacie symboli kojarzących się z konkretnym wyznaniem.

Jak zrobić klepsydrę pogrzebową lub nekrolog?

Osoby stojące przed koniecznością poinformowania innych o śmierci bliskiej osoby mogą zdecydować się na samodzielne przygotowanie nekrologu/klepsydry lub zwrócić się z tym do profesjonalistów. Należy przy tym pamiętać, że podjęcie się tego zadania na własną rękę może okazać się trudne i obciążające.

Jeśli nie wiedzą Państwo, jak zrobić klepsydrę pogrzebową lub nie chcą robić tego samodzielnie, zapraszamy do kontaktu. Nasz zakład pogrzebowy Warszawa świadczy profesjonalne, kompleksowe usługi – oferujemy m.in. usługę klepsydry. Mogą Państwo liczyć na naszą pomoc również w innych obszarach, takich jak oprawa muzyczna czy dobór kompozycji kwiatowych. Kompleksowa organizacja pogrzebu zawsze jest dostosowana do możliwości finansowych naszych klientów. Nie muszą więc Państwo obawiać się dodatkowych zmartwień w tym i tak trudnym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *